KAZDAĞLARI
Ana Sayfa
Yeri
Coğrafi Özellikleri
Bitkileri
Hayvanları

Kültür Değerleri

Fotoğraf Galerisi

Gezi Güzergahları

Yakın Çevremiz

Uzaklar

Kılavuzluk Hizmetleri

Konaklama

Ziyaretçi Defteri

İletişim


<1>      <2>      <3>    <4>     <5>

 

   Bakan Hilmi GÜLERİN açıklaması

 

Bakan Hilmi Güler: "Kazdağları'nda Ülkemizin Çıkarı ve Refahı Doğrultusunda Davranacağız"

       Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası (ÇTSO) tarafından düzenlenen "Kazdağları'nda Madencilik Turizm ve Çevre" konulu panele katılan enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi GÜLER, Maden Kanunu'nda değişiklikler yapılabileceğini, Kazdağları'ndaki altın aramalarında ülkenin çıkarı ve refahı doğrultusunda hareket edeceklerini söyledi.

      Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası (ÇTSO) tarafından düzenlenen "Kazdağları'nda Madencilik Turizm ve Çevre" konulu panele katılan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi GÜLER, Maden Kanunu'nda değişiklikler yapılabileceğini, Kazdağları'ndaki altın aramalarında ülkenin çıkarı ve refahı doğrultusunda hareket edeceklerini söyledi.

      Kolin Otel'de düzenlenen panele, madencilik sektörü sahip ve yöneticileriyle çevreci kuruluşların temsilcileri katıldı. Çevre Platformu üyeleri, Bakan Güler'e sert tepki gösterdi. Eski çağlardan bugüne kadar bölgede 21 çeşit maden arandığını hatırlatan Güler ise, "Bugün neden bu kadar karşı çıkıldığını anlamak mümkün değil. Ülkemizin çıkarları ve refahı ne doğrultusunda ne gerekiyorsa yapmaktan çekinmeyeceğiz. Bilim ve teknolojiyi rehber kabul edeceğiz, çünkü her şeyi insan için yapıyoruz. Maden İşleri Genel Müdürlüğü ve bakanlığımıza bağlı müfettişler inceleme yaptı, bölgede 1969 yılından beri sondaj çalışmaları var. Bütün dönemleri inceledim, daha sonra müfettişleri gönderdim. Çevre ve Orman Bakanlığı da ayrı bir grup gönderdi. Hepsinin donelerini aldık. En çok tartışılan arama çalışmasının olduğu yere indik, gözlem yaptık, filmini çektik. Bir yanlış varsa üstesinden geliriz, aynı gemideyiz." dedi. Madenciliği önemsediklerini ve sekiz genel müdürle bölgeye geldiklerini hatırlatan Güler, Türkiye'nin altın ithalatı ve tüketiminde Hindistan'dan sonra ikinci sırada olduğunu ifade etti. (Cihan Haber Ajansı) 27.10.2007 16:05 [1063913]

Güler: Çevre Anamız Madencilik Babamız

      Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi GÜLER, Kaz Dağları'ndaki Tartışmalar Üzerine "Çevre Anamız, Madencilik Babamız. Bir de Turizm Çıktı, Üçünü de Seviyoruz" Derken, "Ülkemizin Çıkarları Ne Doğrultudaysa Bunu Uygulamaktan Çekinmeyeceğiz. Çünkü Her Şeyi İnsan İçin Yapıyoruz" Dedi.

      Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Kaz Dağları’ndaki tartışmalar üzerine "Çevre anamız, madencilik babamız. Bir de turizm çıktı, üçünü de seviyoruz" derken, "Ülkemizin çıkarları ne doğrultudaysa bunu uygulamaktan çekinmeyeceğiz. Çünkü her şeyi insan için yapıyoruz" dedi.

      ALTIN madeni arama ve sondaj çalışmalarının yapıldığı Kaz Dağları’nda süren tartışmalar üzerine, "Eğer bir yanlışımız varsa üstesinden rahatlıkla geliriz" diyen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi GÜLER, uygulamanın ülke çıkarları doğrultusunda olacağını söyledi. Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası’nın düzenlediği "Kaz Dağları’nda Madencilik Turizmcilik ve Çevre" panelinde konuşan Güler, "Çevre annemiz, madencilik babamız, bunun üzerine birde turizm çıktı, üçünü de seviyoruz. Üçü içindeki dengenin hiç birinin lehine gidecek şekilde bozulmaması gerekli. Ekonomi, insanlık ve çevre anlayışımız budur" dedi.
      69’DAN BERİ SONDAJ YAPILIYOR: Madencilerin yörede özenle çalışması gerektiğini, aksi takdirde izin vermeyeceklerini belirten Güler, şöyle konuştu: "Kaz Dağları’na inceleme yapması için maden İşleri Genel Müdürlüğü ve bakanlıktan iki ayrı grup müfettişler gönderdim. Bakıyorum maden aramalarıyla ilgili çok değişik şeyler söylendi. Burada 1969’dan beri sondaj yapılıyor. Bütün doneleri inceledik. Çevre ve Orman Bakanlığı da bir grup gönderdi. Onların da donelerini aldık. Bölgeyi kendimde gördüm. Maden çalışmalarının en karışık olduğu söylenen yere indik. Orada da gözlemimizi yaptık. Eğer bir yanlış varsa bunun üstesinden çok rahatlıkla gelebiliriz. Buranın çevreye duyarlı, çok takdir ettiğimiz bir halkı var. İlginç protestolara hiç gerek kalmadan, enine boyuna tartışabiliriz. Bununla ilgili uzman arkadaşlarımla ben her zaman için hazırız."

      MADENCİLİĞİ İHMAL EDEMEYİZ: Çevrecilerin sorularını da yanıtlayan Güler, son günlerde ilgisini en çok çeken konunun, 1969 yılından beri bu bölgede maden faaliyetlerinin yürütüldüğünü, ancak son zamanlarda kamuoyuna yansımasının ilginç olduğunu belirtti. Madenciliği hiçbir zaman ihmal etmeyeceklerini anlatan Güler, ettikleri takdirde camı, demiri, çeliği olmayan bir ülkede yaşanılması gerektiğini dile getirdi. Dedikodu kirliliğiyle halkın ekonomisinin olumsuz yönde etkilendiğini söyleyen Güler, madenciliği de çok önemsediklerini, Türkiye’nin dünyada altın ithalatı açısından ikinci sırada yer aldığını kaydetti. Altın tüketiminde ise Türkiye’nin Hindistan’dan sonra ikinci sırada bulunduğunu belirten Güler, "5 milyar dolarlık altın ithalatımız var. Üstelik rezervler açısından dünyada yedinci sıradayız" dedi. Güler, madenlere verilen arama ve işletme ruhsatlarının ayrı olduğunu, bu nedenle ayrı ayrı değerlendirildiğini belirtti.
      Maden Kanunu’nda gerekli düzenlemeler yapılacak

      MADEN arama çalışmaları konusunda gerekli hassasiyeti göstereceklerini dile getirenHilmi GÜLER, Maden Yasası’nda zaten bir değişiklik yapılmasının düşünüldüğünü vurguladı. Bununla ilgili çalışmaların 8 bakanlık ve 16 kurumu ilgilendirdiğini belirten Güler, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın da bu konuyla çok ilgili olduğunu belirtti. Çevre konusunda ise AB normlarına uygun hareket edildiğini söyleyen Güler, "İsveç, Almanya, Belçika ne yapıyorsa, biz onlardan daha hassas bir şekilde bunu sürdürüyoruz. Bu hassasiyete rağmen, ’bazı hassasiyetler niye katı oluyor’ merak ediyoruz. Ülkemizin, milletimizin çıkarları ne doğrultudaysa bunu da uygulamaktan çekinmeyeceğiz" diye konuştu.

     Mevcut yasaya göre burada yanlışlık yok

    Kaz Dağları’ndaki maden arama çalışmalarını inceledikten sonra şikayetleri nasıl değerlendirildiğinin sorulması üzerine, "Bazı abartılar ve bilgi kirliği var" diyen Hilmi GÜLER, şöyle konuştu: "Burada mevcut yasaya göre herhangi bir yanlışlık yok. Yalnız burada madencilerimizin de daha düzenli, özenli çalışması lazım. Onlarla ilgili önerileri ayrıca inceleyeceğiz. Zaten sivil toplum kuruluşlarının görüşlerini de yazılı olarak aldım. Ayrıca buraya 8 genel müdürle geldik. Onlarda inceleme yapacak dedi.
 
    

     KAZDAĞLARI , İDA DAĞI , KAZDAĞI , KAZDAGLARİ , kazdağlarının bitkileri , kazdağları fotoğrafları , edremit , akçay , güre , altınoluk

 

                 Fotoğrafların  izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.